Reis õllegurmaanide Mekasse
Olles tiirutanud Belgia ja Hollandi vahet juba üle nädala, siis ainuke ja kindel sihtkoht oli mu reisil siiski Westvletereni külakeses asuv maailmakuulus Trappist pruulikoda. Westvletereni pruulikoja teeb eriliseks asjaolu, et tavapärases kommertsmüügis nende õllesid ei ole ning seetõttu on nende õlled eriti ihaldatud üle maailma.
Pruulikoda avati juba 1838. aastal.
KLOOSTRI JA PRUULIKOJA AJALOOST:
Klooster ja pruulikoda |
Poperinge humalaväljad |
1946. aastal toimus Westvleterni pruulikoja laienemine, mil lähedalasuv St. Bernarduse juustukoda litsentseeriti tootma ka nende õllesid. Westvleterni peapruulmeister isiklikult õpetas St. Bernardust tootma õlut vastavalt kloostri spetsifikatsioonidele ning meetoditele. St. Bernarduse kolm esimest õlut Abt 12, Prior 8 ja Pater 6 kasutasid sama pärmi, linnaseid ning humalaid, kui Westvleterni kloostris. Ning neid samu teadmisi ja originaalpärmi on nad kasutanud juba pea 70 aastat (huvitav fakt, et Westvleterni mungad tänasel päeval seda pärmi enam ei kasuta). Litsents kahe pruulikoja vahel lõppes aastal 1992 ning mõlemad ajavad nüüd oma asja ise edasi.
Hinnad kohvikus |
Westvletereni õllesid on võimalik tuvastada korgi järgi
Aastani 1999 tootis pruulikoda laias valikus õllesid - alates lahjast lauaõllest (4 vol) kuni nende 10% ABV sisaldusega maailmakuulsa kange tumeda eilini ("12" õlu).
1999. aastal arendati vanade pruulide "4" ja "6" asendamiseks välja uus ning tänaseni müügil olev Blond. Sama õlu on ka kloostri munkadele igapäevane "lauaõlu". Maailmakuulus "12" retsept arendati välja 1930ndatel ning "8" õlle loomise kohta info puudub.
vanad Westvletereni pudelid |
WESTVLETERENI PRUULIKOJA ÕLLED:
Westvletereni silditud, maailmakuulsad ning haruldased õlled
Westvleteren Blond - Belgian Ale, vol 5.8. Tuntud kui rohelise korgiga, humalane, kuiv (IBU 41) ja kerge joogiõlu munkadele. Ratebeer 99.
Westvleteren 8 - Dubbel, vol 8.0. Röstine, suitsune ja karammelliseeritud suhkrune dubbel stiilis jook. Ratebeer 100.
Kohvikus saab kõiki õllesid proovida |
Nagu näha piltide pealt, siis Westvletereni pruulikoja õlledel ei ole silte pudelil. Kogu info õnneks on iga pudeli kohta kättesaadav korgi pealt (nimi, kangus, kuupäev) - Blond on rohelise korgiga, 8 sinise ning 12 kollase korgiga.
Pruulinohikutele: Westvletereni õlled pruulitakse Pale ja Pilsner linnastest, humalad saadakse lähedalasuvast Poperinge humalapiirkonnast ning õlles kasutatakse Westmalle kloostri pärmi.
Ning õnnestus ka minul pruulikoja kohvikus juua Westvleteren 8 õlut ning kaasa osta 2 pakki Westvleteren 12 õlut koos klaasidega. Infoks, et nad müüvad neid õllesid seal siiski väga limiteeritult - kui kohvikusse jõuda peale 12, siis suure tõenäosusega on õlled juba otsas. Mõnikord harva tulevad müüki kinkekarbid (2 õlut + klaas maksab 15 eurot). Enne sinna minekut tasub helistada kohvikusse ja uurida, mis just sel päeval müügis on (tel +32(0)57400377).